To miejsce w sąsiedniej Słowacji, kilkanaście kilometrów od Korbielowa.

Co tam jest ciekawego ?

  • Początek szlaków na Babią Górę (żółty 3:40h, czerwony – powrotny) Jest to jeden z najstarszych szlaków turystycznych w całych Beskidach Zachodnich.
    Schronisko, bufet Chata Slana Voda
  • Torfowisko Slana Voda i ścieżka edukacyjna – w sam raz na nie męczący spacer
  • Liczne szlaki rowerowe
  • Początek drogi nazwanej Pańskim Chodnikiem (lub Pańska Ścieżka), zwanym również Rajsztagiem (z niem. Reich – państwo, Steg – ścieżka). Była jednym ze starych szlaków komunikacyjnych pod Babią Górą, łączącym Zubrzycę z Półgórą (słowacka Polhora). Wybudowana została przez austriacką administrację leśną, a rozbudowana po I wojnie światowej już przez Wojsko Polskie jako główny dojazd do Lipnicy Wielkiej Przywarówki.
  • Ciekawa historia, kultura, historie ludzi, np. 14 kwietnia 1951 r. znany działacz turystyczny i narciarz, 34-letni prawnik Aleksander Starzeński z Suchej Beskidzkiej. Feralnego dnia wybrał się na wyprawę narciarską z Markowych Szczawin na Diablak. Przez roztargnienie zostawił w schronisku swój dowód osobisty. W tych latach obowiązywały surowe przepisy graniczne. Został wylegitymowany przez patrol WOP-u na szczycie Babiej i sprowadzony na Orawę do Przywarówki. Po wyjaśnieniu incydentu powziął brzemienną w skutkach decyzję późnego powrotu do Markowych Szczawin przez Diablak. Niestety, huraganowy wiatr, zadymka śnieżna i wyczerpanie fizyczne pokonało narciarza. Zamarzł na szczycie, a jego ciało odnaleziono dopiero po trzech dniach.
    Dom, Galeria słowackiego poety Pavol Országh ps. „Hviezdoslav”. Gajówka na Równi (Gajówka Hviezdoslava) pod Babią Górą, gdzie mieści się obecnie muzeum jemu poświęcone. W pobliżu znajduje się też rezerwat Aleja Hviezdoslava.

Dlaczego nazwa Słona Woda – dawniej było to lokalne uzdrowisko ze źródłami słonawej wody. W latach 1986–1988 prowadzono na tym terenie badania hydrogeologiczne mające na celu określić ilość i jakość występujących tu wód. Wykonano odwiert, w którym na głębokości 1820 m natrafiono na wysokozmineralizowane wody o temperaturze 47 °C i wydajności ok. 6 l/s.

 

Słona Woda Mapa

Słona Woda Galeria